Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Posadzka z desek – postaw na bambus

Drewniane posadzki z surowych desek, inaczej tak zwane „białe podłogi” używane były nie tylko w wiejskich chatach, jednak oraz w drewnianych domach w mieście. W miastach fabrycznych, gdzie większość pracobiorców rekrutowała się z wypatrującej lepszego bytu ludności okolicznych wsi, miarodajne tradycje życia dziennego oraz sposobu urządzania domu przenoszone były właśnie ze wsi.

Tak w następstwie tego, w naturalny sposób, w miejskich domach, będących mieszkaniami robotniczymi powszechnie stosowano posadzki drewniane z surowych desek. Interesującą opcją są również bambusowe podłogi – bambusowe podłogi. Kładzione były one na belkach podwalinowych, które nieraz układane były dosadnie na gruncie. Powierzchnię pod posadzką wysypywano suchym piaskiem, który pełnił rolę izolatora oraz pochłaniacza wilgoci.

Na nim bezpośrednio układane były belki oraz do tych belek przybijana podłoga. Grubość desek podłogowych i ich szerokość oraz długość nie były jakoś znormalizowane, zależały od jakości dostępnego materiału. Natomiast z pewnością wszelkie ich wymiary były pokaźniejsze od desek podłogowych obecnie dostępnych w sprzedaży. Jako jeden z najbardziej ekskluzywnych typów posadzek użytkowanych we wnętrzach mieszkalnych wykorzystane były (i dalej są) parkiety z dębowej klepki.

Nawet te najprostsze, układane w szablonową „jodełkę” przydają wnętrzu dostojeństwa i elegancji. Pierwotnie posadzki drewniane wykonane z drewna dębowego konserwowane były tylko poprzez woskowanie i polerowanie. Drewno dębowe należy do najtwardszych i w największym stopniu odpornych na ścieranie rodzajów drewna, skutkiem tego doskonale nadaje się na posadzki. Poza tym, jego przydatność do takiego zastosowania podnosi odporność na działanie wody i jasna barwa.

Wyszlifowane klepki dębowe, po nasyceniu woskiem zyskują głęboką, ciepłą barwę, a wyszlifowanie daje wrażenie czystości i przestronności wnętrza domu. By podłoga nie utraciła połysku, woskowanie wypada było systematycznie powtarzać, tak samo jak froterowanie i polerowanie. Przy znacznie bardziej intensywnej eksploatacji podłogi, jak na przykład w przedpokoju lub pokoju dziecinnym.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić

Dodaj komentarz