Europejski plan walki z rakiem

Europejski plan walki z rakiem: nowe działania na rzecz lepszego dostępu do profilaktyki raka, wczesnego wykrywania, leczenia i opieki, sprawdź poniżej.
Podjęto dziś kolejny krok w celu ułatwienia dostępu do profilaktyki, wczesnego wykrywania, leczenia raka i opieki nad chorobą. W przeddzień Światowego Dnia Walki z Rakiem i rok po opublikowaniu Europejskiego Planu Walki z Rakiem, Komisja uruchamia serię nowych inicjatyw, ogłoszonych podczas wydarzenia „ Zapewnienie równego dostępu dla wszystkich: Rak u kobiet – Europejski Plan Walki z Rakiem ” . Wydarzenie skupiło się na dysproporcjach płci i konkretnych środkach walki z rakiem u kobiet. Było to pierwsze z serii corocznych wydarzeń poświęconych poprawie równego dostępu wszystkich do profilaktyki i opieki onkologicznej.
Działania komisji
W Europie nowotwory dotykają mężczyzn średnio nieco częściej niż kobiety, co stanowi odpowiednio 54% nowych przypadków i 56% zgonów. Jednak rak piersi u kobiet jest najczęściej diagnozowanym typem nowotworu (ponad 355 000 kobiet w UE do 2020 r.). Istnieją również znaczne nierówności między państwami członkowskimi i między państwami członkowskimi UE, a także między grupami ludności pod względem wczesnego wykrywania, diagnozowania, leczenia i jakości opieki nad pacjentem. Sytuacja jest szczególnie uderzająca, jeśli chodzi o szacunkowe wskaźniki zachorowalności (różnice do pięciu razy wyższe) i śmiertelności z powodu raka szyjki macicy (różnice do ośmiu razy wyższe w 2020 r. między częściami UE) .
Te bardzo duże różnice można wyjaśnić różnicami między krajami UE w zakresie rozpowszechnienia wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz polityką szczepień i badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Zmniejszenie nierówności w całej chorobie jest głównym celem Europejskiego Planu Walki z Rakiem.
W dniu dzisiejszym Komisja rozpoczyna cztery nowe działania w ramach europejskiego planu walki z rakiem, aby wspierać państwa członkowskie w radzeniu sobie z nierównościami oraz ulepszaniu badań przesiewowych i szczepień HPV, ale także w celu wsparcia osób z historią raka:
Rejestr nierówności nowotworowych określi trendy i dysproporcje między państwami członkowskimi i regionami. Rejestr pomoże również uwydatnić nierówności płci, wykształcenia i dochodów, a także rozbieżności między obszarami miejskimi i wiejskimi w zakresie profilaktyki raka i opieki nad tą chorobą. Rejestr będzie zawierał wskazówki dotyczące inwestycji i interwencji na szczeblu UE, krajowym i regionalnym.
Wezwanie do wniesienia wkładu w badania przesiewowe w kierunku raka zostanie wykorzystane do aktualizacji Zalecenia Rady z 2003 roku. Jest to część celu planu walki z rakiem, który ma zapewnić 90% populacji UE, która powinna zostać poddana badaniom przesiewowym w kierunku raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego, do 2025 roku. publiczna ochrona
Wspólne działanie dotyczące szczepień przeciwko HPV wesprze państwa członkowskie w podnoszeniu świadomości społecznej i świadomości na temat HPV oraz w promowaniu szczepień. Działanie przyczyni się do osiągnięcia kluczowego celu planu walki z rakiem: wyeliminowania raka szyjki macicy poprzez zaszczepienie przeciwko HPV co najmniej 90% docelowej populacji dziewcząt w UE oraz znaczne zwiększenie wskaźnika szczepień dla chłopców do 2030 r.
Europejska Sieć Osób Ocalonych od Raka wzmocni długoterminowe monitorowanie krajowych i regionalnych planów opieki onkologicznej. Sieć połączy również młodych ludzi z historią raka i ich rodziny z osobami, które świadczą formalne i nieformalne usługi opieki.
Oświadczenia członków kolegium
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała: „Walka z rakiem stała się priorytetem dla tej Komisji, kiedy ogłosiliśmy Europejski plan walki z rakiem. Naszym celem jest, aby wszyscy w Unii Europejskiej odnieśli korzyści z leczenia raka, którego potrzebują. Wiemy, że ta walka doznała niepowodzenia z powodu pandemii i że możemy mieć obecnie około miliona niezdiagnozowanych przypadków. Rak to temat, który dotyczy nas wszystkich osobiście. Dlatego będziemy pracować na rzecz profilaktyki, wczesnej diagnozy i równego dostępu do opieki, abyśmy mogli wygrać tę bitwę.”
W planie zaproponowano 10 flagowych inicjatyw
Europejski plan walki z rakiem jest kluczowym filarem Unii Europejskiej na rzecz zdrowia ogłoszonym przez prezydenta von der Leyenw swoim wystąpieniu o stanie Unii we wrześniu 2020 r., w którym wezwał do bezpieczniejszej, odporniejszej i lepiej przygotowanej Unii Europejskiej. Rozpoczęty w 2021 r. plan walki z rakiem określa nowe podejście UE do profilaktyki, leczenia i opieki nad rakiem poprzez zintegrowane, wielostronne podejście oparte na zasadzie „zdrowie we wszystkich politykach”. W planie zaproponowano 10 flagowych inicjatyw i wiele działań mających na celu pełny przebieg choroby, od profilaktyki po jakość życia pacjentów z rakiem i osób, które przeżyły raka, koncentrując się na działaniach, które mogą zapewnić UE największą wartość dodaną.
W ramach unijnego programu zdrowia i innych programów finansowania przeznaczono na raka łącznie 4 miliardy euro. W 2021 r. ogłoszono dwie serie naborów wniosków w ramach programu „Zdrowie UE”, w wyniku których powstało 16 dużych nowych inicjatyw. Kolejny program prac na 2022 r. został niedawno przyjęty i ponownie obejmował szereg istotnych działań na rzecz walki z rakiem, tym razem z silnym naciskiem na profilaktykę i diagnostykę.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.